DÖVİZ KURLARI
Döviz Alış Satış
Dolar 1.9453 1.9488
Euro 2.5707 2.5707
TAZiYELER  + Ekle 
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
GENEL BiLGi KÖŞESi » Gazeteciler » MÜSLÜM ABACI
15 Kasım 2009 Pazar Saat 17:13

 

MÜSLÜM ABACI

1955 yılında Şanlıurfa'nın Siverekli Mahallesinde doğdu. İlk öğrenimini Vatan İlkokulunda, orta öğrenimini Merkez Orta Okulda ve lise öğrenimini Urfa Lisesinde tamamladı. 1972 / 1975 yılları arısında İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe bölümünde okudu. 1970-71 yıllarından beri sürdürmekte olduğu Fotoğrafçılık ve  Gazetecilik (Muhabirlik-Temsilcilik) çalışmalarını devam ettirmek için yarım gün ve 2 ay yaz tatili olan İlkokul Öğretmenliğini tercih etti.

    Gazetecilik ile birlikte öğretmenlik mesleğini 1979 yılından itibaren Zonguldak-Ereğli, Afyon-Sincanlı, Şanlıurfa ve köylerinde sürdürdü. Öğretmenlik mesleğini “Peygamber Mesleği” olarak görüp hep ön planda tuttu. Gazeteciliği de “ Allah Rızası için Halka Hizmet” olarak düşünüp, hiçbir zaman hiç kimsenin kötü yönlerini araştırmadan, ancak yanlışlıklarında onları şifai veya aracılarla uyararak devam ettirdi. Maddiyatı hiçbir zaman ön planda tutmadı. 2005 yılı Temmuz ayında öğretmenlik mesleğinin 26. yılında iken emekliye ayrıldı.

   1970'li yıllarda orta okulda okurken fotoğrafçılık yapmaya başladı. Aynı yıllarda Günaydın Gazetesi, Hayat Mecmuası, Hayat Spor ve Türk Spor Mecmuaları  ve kısa süre Anadolu Ajansı, Milli Gazete muhabiri olarak çalıştı. 1978 yılında Son Havadis Gazetesinin de Şanlıurfa Temsilciliğini üstlendi. O sıralar yayın hayatına başlayan Dünya gazetesinin de uzun süre muhabirliğini yaptı.

    1977 yılından itibaren 15 yılı aşkın süre Türkiye Gazetesi, (İHA) İhlas Haber Ajansı (dolaylı olarak da TGRT) camiasında muhabirlik başta olmak üzere çeşitli görevlerde bulundu. 1992 / 1993 yıllarından itibaren Akşam Gazetesi gurubu yayınlarının muhabiri olarak göreve başladı.

    Bu arada, 1998 yılında Müslüm Aktürk ile birlikte mahalli olarak YENİDOĞUŞ Gazetesini haftalık düzeyde çıkardı. Birkaç yıl sonrasında Urfa HAYAT ve ATILIM gazetelerini yine haftalık ve renkli olarak mahalli düzeyde çıkardı.

    Gazetecilik dalında düzenlenen yarışmalarda yaptığı haberlerle onlarca ödül aldı. Gerek Gazetecilik, gerekse Öğretmenlikte birçok meslektaşına yardımcı ve her zaman kaynak oldu.

    1970’li yıllarda yazmaya başladığı yüzlerce şiirlerinden çoğu HAYAT Mecmuası ve çeşitli gazete ve dergilerde yayınlandı. Hiçbir zaman hiçbir konuda ön plana çıkmayı önemsemedi ancak çevresindekileri yönlendirdi.

    2002 yılında ticari yönüyle Mustafa Keşküş’ün ilgilendiği "Her Yönüyle Şanlıurfa" (All Abaut Şanlıurfa) CD'sinin haber, fotoğraf ve çeşitli araştırma yazılarını hazırladı. 2004 yılında "Hayat Bin Kays El Harrani ve Harran" isimli kitabını yayınladı.

    Son iki yıldan beri Gazeteci Veysel Polat'ın sahibi olduğu günlük mahalli GAP Gündemi Gazetesi’nde çalışmalarını yürütürken AKŞAM gurubu yayınlarının Şanlıurfa muhabirliği görevini de halen devam ettiriyor.

    Gazetecilik ve 26 yıllık Öğretmenlik mesleğinde dürüstlük ve doğruluktan ödün vermeyen Müslüm ABACI(OĞLU), evli 6 çocuk babası.      

Şu An Sitede
22 Kişi Online
DÜNÜN MANŞETLERi
SEFERLER  + Ekle 
ETKiNLiK  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR
ÜYELİK
Genel İçerikler