DÖVİZ KURLARI
Döviz Alış Satış
Dolar
Euro
TAZiYELER  + Ekle 
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
GENEL BiLGi KÖŞESi » Yazarlar » OSMAN GÜZELGÖZ
10 Eylül 2009 Perşembe Saat 00:09

 

       OSMAN GÜZELGÖZ

Şanlıurfa kültür, folklor ve musikisinin en önemli isimlerinden birisi olan merhum Tenekeci Mahmut Güzelgöz’ün oğlu olarak; 1958 yılında Şanlıurfa’nın Eyyubiye Mahallesi’nde doğdu. Yavuz Selim İlkokulu, Gazi Ortaokulu ve Şanlıurfa Endüstri Meslek Lisesi’nde öğrenim gördü. Lise yıllarında ve sonrasında PTT Bakım Müdürlüğü, Toprak-Su Müdürlüğü ve Toprak Tarım Reformu Bölge Müdürlükleri bünyesinde çeşitli görevlerde bulundu. 1978 yılında gazeteciliğe başladı.


1980 Yılında Maliye Teşkilatı’na girdi. 1984–86 döneminde 2 yıllık Maliye Kursu’nu bitirdi. Akçakale Malmüdürlüğü Gelir Şefliği görevinden 1990 yılında istifa ederek yeniden gazeteciliğe döndü.


Osman Güzelgöz 30 yılı aşan gazetecilik ve yazarlık yaşamında; Şanlıurfa’daki mahalli gazetelerin birçoğunda muhabirlik, yazarlık ve yöneticilik yaptı. Akçakale Birlik ve Şanlıurfa Zaman isimleri ile gazeteler çıkardı. Memuriyeti sırasında da gazeteciliğini devam ettirdi. Anadolu Ajansı ve Milliyet muhabirlikleri; yerel TV ve radyolarda yorumcu ve araştırmacı kimliği ile çeşitli programlar yaptı.


1986 yılında; Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş, Deniz Baykal, Devlet Bahçeli gibi dönemin liderleri ile yaptığı röportajlar ulusal basında da yayımlandı.


1990 Yılında Zaman Gazetesi GAP Bölge Temsilciliğine getirilen Osman Güzelgöz, 1994 yılında gazetenin İstanbul merkezinde İstihbarat Şefi olarak görevlendirildi. Cihan Haber Ajansında çeşitli görevler üstlendi. Feza Gazetecilik Grubunda daha sonra sırasıyla; Haber Müdürü, Yazı İşleri Müdür Yardımcısı, Yazı İşleri Müdürü ve İdari Müdürlük görevlerinde bulundu. Zaman Gazetesi’nde 10 yıl köşe yazarlığı yaptı.


Güneydoğu’nun sosyo-kültürel ve sosyo-politik yapısı ve terör sorununun çözümü konusunda çeşitli gazetelerde; yazı, röportaj ve görüşleri yayınlandı. Ulusal TV’lerde çeşitli programlara katıldı. “Güneydoğu Sorunu ve Çözüm Önerileri” başlığı ile Türkiye’nin birçok il ilçesinde konferanslar verdi.


İstanbul’da bulunduğu sırada 8 yıl süre ile Şanlıurfa Dayanışma Derneği’nin Genel Sekreterliği’ni yürüttü. Şanlıurfa Kültürü ile ilgili çeşitli etkinlikler düzenledi, gazetelerde yazılar yayımladı  ve televizyonlara programlar hazırladı. Şanlıurfa Folkloru ile ilgili araştırma ve derlemeler yaptı.


2003 yılından bu yana Sağlık Bakanlığı Bakanlık Müşaviri olarak İletişim Koordinatörlüğü görevini sürdürmekte olan Osman Güzelgöz’ün yayımlanmış 8 kitabı bulunmaktadır.


 


 YAYIMLANMIŞ KİTAPLARI


1)Bir Beyaz Tebessüm (Şiir)
2) Eskimeyen Sohbetler (Röportaj)
3) İnce Sür Derin Sür Öküzleri Yorma (Güneydoğu Yazıları 1)
4) Bir Ok Attım Kebap Oldu (Güneydoğu Yazıları 2)
5) Batılılaşma Demokrasi İslam (Deneme)
6) Şanlıurfa Halk Müziği (Ortak Araştırma)
7) Sana Leyla mı Bulunmaz (Şiir)

8) Kürt Meselesi İle Yüzleşmek (Güneydoğu Yazıları 3)


 

Şu An Sitede
Kişi Online
DÜNÜN MANŞETLERi
SEFERLER  + Ekle 
ETKiNLiK  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR
ÜYELİK
Genel İçerikler