DÖVİZ KURLARI
Döviz Alış Satış
Dolar 1.9453 1.9488
Euro 2.5707 2.5707
TAZiYELER  + Ekle 
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
GENEL BiLGi KÖŞESi » Düğün Adeleri » Erkek Düğünü
04 Eylül 2009 Cuma Saat 00:25

      Erkek düğünleri halk oyunlarımızın yaşatıldığı en güzel ortamlardır. .Köylerimizde yapılan düğünlerle şehirde yapılan düğünler arasında farlılıklar vardır fakat biz burada köy düğünlerinden çok şehirlerde yapılan düğünlerden bahsedeceğiz. 

         Erkek düğünü ise bambaşka bir coşkuyla kutlanır. Düğünden birkaç gün önce dostlara ve akrabalara düğün günü haber verilir. Düğün geniş ve düzgün hayatlı(avlulu) evlerde yapılır. Düğün sahibinin evi müsait değilse bir tanıdığın evinde yapılır. Düğüne akraba ve tanıdıklardan başka maharetli oyuncular bilhassa çağrılır. Bu kişilerin gelmediği düğünler sönük geçer mahalli kıyafetler olan gabardin şalvar kırk düğme yelek kırmızı postal giymiş bu meşhur oyuncular düğün evine girince veya oyuna kalkınca  damlardan erkek düğününü seyreden kadınlar zılgıt çalarlar. Düğün sahibi meşhur oyuncuları  ve hatırlı kişileri en üst başa oturtur. 

      Düğün biraz ilerleyince daha önceden hazırladığı mendilleri oyunculara verir ve biraz da ısrarla oyuncuları oyuna kaldırır. Oyuncular davul zurna eşliğinde  dörtlü değnek daha sonrada mahalli oyunlardan Düz, İki ayak, Derik, Abravi gibi halay çeşidi oyunları oynarlar. Bu mahalli oyunlardan başka keman cünbüş ve darbuka eşliğinde çiftetelli gibi oyunlar oynanır. 

Kız evinden getirilen elbiseler,  kirve tarafından damada giydirilir. Ve daha önce zeytin dallarıyla ve mumlarla süslenen tahta damatla kirve birlikte oturur. Gelen kahveci, çalgıcı ve aşçıya bahşişleri verilir. Düğün  esnasında misafirlere sigara ve mırra denen acı kahve ikram edilir.

Düğünden sonra misafirler süpha yemeği verilir.

Şu An Sitede
42 Kişi Online
DÜNÜN MANŞETLERi
SEFERLER  + Ekle 
ETKiNLiK  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR
ÜYELİK
Genel İçerikler