DÖVİZ KURLARI
Döviz Alış Satış
Dolar 1.9453 1.9488
Euro 2.5707 2.5707
TAZiYELER  + Ekle 
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
04 Eylül 2009 Cuma Saat 00:11

Şanlıurfa’da daha çok kırda oynanan bir oyundur. Genellikle 5 – 12 yaşlarındaki çocuklar tarafından oynanır. Oyuna bazen büyüklerin de katıldığı olur.

Bu oyunda iki ucu yontulmuş kısa bir tahta ile 50 – 60 cm uzunluğunda bir sopa kullanılır. Bunlar kıra gitmeden bir gün önce hazırlanır.

Oyun oynayacak olanlar iki gruba ayrılırlar. Bir tarafın oyuncusu eksik olursa bir kişi iki kişi yerine oynar ve bu kişiye “Eşi karnında” denir.

Her iki taraftan birer kişi seçilir ve bu seçilen kişiler yere konan çeliğe gittiği yere bir işaret konur diğer gruptan seçilen kişide aynı işi yapar hangi oyuncu çeliği daha fazla uzağa atabilmişe o taraf oyuna başlar.

Oyun başlarken yere küçük bir çukur açılır veya iki taş çeliğin boyu kadar olacak şekilde aralıklı yan yana konur. Diğer taraf oyuncuları karşı tarafa (Nahıra) geçer. Böylece oyun başlamış olur.

Oyuncu elindeki çubukla çukurun üzerine yerleştirdiği çeliği karşı taraf oyuncularına doğru hızla atar. Eğer karşı taraf oyuncuları atılan çeliği havada yakalarsa hem sayı kazanırlar hem de atan oyuncu ölmüştür. Eğer havada atıldığı yerde duran çubuğa doğru nişan alarak atar, eğer sopayı vurabilirse oyuncu ölmüş olur. (Ölmüş olmak: Oyun hakkının bitmesi) sıra diğerine geçer. Vuramadıysa çeliği atan oyuncu eline sopayı alarak yerdeki çeliğe üç defa sopayla çeliğe vurmaya çalışır. Çeliğin gittiği yere kadar olan mesafeye gözün kestiği adım verilir. (üç adımda gel, beş adımda gel...gibi) rakip takımda adımını büyük atabilen ve kendine güvenen bir oyuncu bulunmazsa “Seni alsın” denir. Böylece diğer taraf o kadar sayı alır. Oyunun başında kararlaştırılan sayıyı hangi tarafın oyuncularının tamamı ölürse bu defa diğer taraf oyuna başlar.

         Bu oyunda ölen arkadaşını diriltebilmek için önceden kararlaştırılan sayıyı hiç vurulmadan araka arkaya alması gerekir.

Şu An Sitede
32 Kişi Online
DÜNÜN MANŞETLERi
SEFERLER  + Ekle 
ETKiNLiK  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR
ÜYELİK
Genel İçerikler