DÖVİZ KURLARI
Döviz Alış Satış
Dolar 1.9453 1.9488
Euro 2.5707 2.5707
TAZiYELER  + Ekle 
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
GENEL BiLGi KÖŞESi » Gazeteciler » SALİH İLHAN
15 Kasım 2009 Pazar Saat 18:03

  

 

  SALİH İLHAN

1951 yılında Şanlıurfa’da doğdum, ilk, orta, lise öğrenimimi Şanlıurfa’da tamamladıktan sonra 1970 yılında Başbakanlık Basın-Yayın-Enformasyon Genel Müdürlüğü foto-film Şubesinde Foto Muhabiri olarak çalışma hayatıma başladım.

            Devletin enformasyon alanında en saygın ve en köklü kuruluşu olan Basın-Yayın Genel Müdürlüğündeki bu görevimle birlikte Gazetecilik hayatımın ilk adımını atmış bulundum.

Görevim gereği sayısız, yurtiçi ve yurtdışı seyahatlere çıktım. Siyasi kadrolarla çıkarken mesleki bilgilerime yeni yeni bir çok ilmeler kattım ve bilgi ve beceriler kazandım.

           Askerlik görevimi ifa ettikten sonra aynı kuruma dönüşümle birlikte görev değişikliği yaparak film kameramanlığı görevine başladım. Bir çok belgesel film çalışmasında bulunurken Almanya’da Türk İşçilerine yönelik programlar yapan Alman ZDF Televizyonu ve WDR Televizyonlarına paket programlar ve Türkiye’den haber servisi yapmaya başladım.

            TRT Kurumunun Görsel Yayınının ülke geneline açılmasına başlaması etkin konuma gelmesi ve cazibesini arttırması ilgimi çekmiş olacak ki birden kendimi TRT Kurumu Saflarında bulmama neden oldu. TRT’nin bir çok bölümünde çeşitli görevlerde bulunurken bir çok yapımın, Belgeselin oluşumunda katkılarda bulundum.

            1981 yılında TRT’deki görevimden kendi isteğimle istifa ederek doğum yerim olan Şanlıurfa’ya yerleşip, Günaydın Gazetesi’nin Bölge Temsilciliği görevini üstlendim. Aktif ve özgün habercilik anlayışımla Türkiye gündemine oturan bir çok habere imza atarak basın camiası ve gazete yönetimim tarafından ödüllendirildim ve takdir  edildim. Çeşitli Gazeteciler Cemiyetlerinin açmış olduğu yarışmalarda 25 adet gazetecilik ödülü alırken Basın fotoğrafçılığı alanında elde ettiğim fotoğraflarımı kişisel sergiler açarak halkımızın taktirine sundum. Bu arada doğum yerim olan Şanlıurfa’nın tarihi, kültürel, değerlerini ön plana çıkarmak ve bu değerlerin kayıp olmaması örf adet ve törelerinin yaşaması için her türlü aktivitelerin içinde ve öncüsü olmaya çalıştım. Bu çerçeve de çeşitli gazeteler çıkartarak, televizyon programlarının yapımında yer alarak, dergilerde mülakatlar yaparak katkı payımı arttırmaya çalıştım. Sanırım kendimce bu alanda her türlü Urfa’lı gibi üzerime düşeni yapmış oldum…

            1991 yılında ani bir karar alarak Ankara’ya dönüş kararı alıp Başbakanlık Basın-Yayın Genel Müdürlüğündeki eski görevime döndüm.

            Bir müddet  sonra Başbakanlık Basın Müşavirliği görevi teklifini alınca Başbakanlık ’ta  Devlet Bakanı Sayın Necmettin Cevheri ile birlikte çalışma fırsatı buldum.

            Çeşitli Hükümetlerin değişimine paralel olarak Devlet Bakanları Sayın Necmettin Cevheri, Devlet Bakanı Namık Kemal Zeybek, Devlet Bakanı Rüştü Saraçoğlu, Devlet Bakanı Işın Çelebi ile çalışma fırsatı buldum.

            2002 yılında emeklilik dilekçemi vererek çocuğumun eğitim ve öğretimini görmesi amacı ile İzmir’e yerleştim. Halen İzmir’de yaşamaktayım. Gerek mesleki çalışmalarımı ve gerek Şanlıurfa’ma hizmeti bu ilde sürdürmekteyim.

 

 Açık adres :

Salih İLHAN

123/9 sokak Toprak Sitesi Apt.

Kat:4 No:19 

                        Poligon / İZMİR

 

Tel:      Cep: 0532 – 278 24 24

            Ev  : 0232 – 246 26 26

Şu An Sitede
20 Kişi Online
DÜNÜN MANŞETLERi
SEFERLER  + Ekle 
ETKiNLiK  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR
ÜYELİK
Genel İçerikler