DÖVİZ KURLARI
Döviz Alış Satış
Dolar 1.9453 1.9488
Euro 2.5707 2.5707
TAZiYELER  + Ekle 
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
GENEL BiLGi KÖŞESi » Efsaneler » EYYÜP PEYGAMBERLE İLGİLİ EFSANE
06 Eylül 2009 Pazar Saat 17:43

 EYYÜP PEYGAMBERLE  İLGİLİ EFSANE

Hz. Eyyüp, bölgede yaşayan çalışkan, dürüst, iyi yürekli, Allah’ın sevgisini kazanmış bir yüce insandır. Yedi oğlu üç kızı ve pek çok malı vardır.  Allah onun dürüstlüğüne malına bereket vermiştir. Günün birinde şeytan yüce Tanrıya  kulların yolunu şaşırdığını artık iman etmediklerini söyler.  Allah ;  "Kulum Eyyüp’e  de baktın mı? O benim temiz kullarımdandır.  Hiçbir zaman benim yolumdan dönmez “deyince şeytan” malına bir dokunda bakalım şimdi ki gibi iman edecek mi sana” deyince  Allahı bir günde  Hz. Eyyub’ün mallarını elinden alır.

    Eyyüp (AS) ın inancı ve davranışları hiç değişmez. Çocukları da ölür. Eyyüp sabırla bu olaylara katlanır. Yüce Allah’a boyun eğer. Eyyüb’ün bedeninde çıbanlar çıkar, dayanılmaz acılara düşer, sabırlıdır, inançlıdır, inancında en ufak bir değişiklik olmaz. Kül içinde oturup bir çömlek parçası ile yaralarını kaşır durur. Yaralarına düşen solucanlar yere düştükçe “senin de bedenimde kısmetin varmış” diye alıp tekrar yaralarına koyduğu söylenir. Onu görenlerin bunca acıyı reva gören Tanrıya hala iman edecek misin diye dediklerinde: Allah verdiği gibi alır verirken iman edip alınca isyan etmek mi gerekir” cevabını verir.

    Bu acıya göğüs gerip sabreden Eyyüp (AS)’ın imanında en ufak bir şüphe görülmez  ve imtihanı kazanır. Yüce Allah ona mallarını yeniden kat kat fazlasıyla verir. Tekrar sağlığına kavuşur. Yedi oğul üç kız babası olur efsaneye göre bu sıkıntısını bugün  Şanlıurfa’nın  Eyyüp Peygamber Semti'nde bulunan Eyyüp Peygamber makamı diye bilinen yerde çekilmiştir. Hz. Eyyüp’ün şifa bulduğu söylenen su bugün de hastalara şifa olsun diye içirilir. Çile çektiği mağara ziyaret edilir.

Şu An Sitede
37 Kişi Online
DÜNÜN MANŞETLERi
SEFERLER  + Ekle 
ETKiNLiK  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR
ÜYELİK
Genel İçerikler