DÖVİZ KURLARI
Döviz Alış Satış
Dolar 1.9453 1.9488
Euro 2.5707 2.5707
TAZiYELER  + Ekle 
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
GENEL BiLGi KÖŞESi » Efsaneler » HZ.İSA'NIN MENDİLİ İLE İLGİLİ EFSANE
06 Eylül 2009 Pazar Saat 17:35

HZ.İSA'NIN MENDİLİ İLE İLGİLİ EFSANE


Hz İsa zamanında Şanlıurfa’da Hükümdar olan biri (Ceres) illetine tutulmuş bu kişi Hz İsa’yı  Şanlıurfa’ya davet için bir heyet ve bir de mektup göndermiş. Mektup da, İncil’e inandığından  ve Şanlıurfa’ya teşrif ederlerse bütün tebasiyle iman edeceğinden bahisle, hastalığına çare bulunmasını istirham etmiş. Hz İsa, çok memnun kaldığını, fakat Şanlıurfa’ya  gelemeyeceğini heyete bildirmiş ve bir mendili yüzüne sürerek onlara vermiş. Heyet yolda gelirken, Şanlıurfa’ya  yarım saat mesafede, bugün (Eyyüp Peygamber Makamı) denilen yerdeki kuyuya kazaen mendili düşürmüşlerse de tekrar çıkartarak Hükümdara getirmişler. Hükümdar mendili vücuduna sürünce iyi olmuş ve  mendili bir peygamber mucizesi olarak saklamış.


Şanlıurfa bir İslam memleketi olduktan sonra mendilde İslamlara geçmiş ve Me’mun zamanına kadar  Şanlıurfa’da saklı kalmış Me’mun, Bizanslılarla yaptığı bir harpte mağlup  olunca yapılan sulh müzakeresinde,  Rumlar esirleri  iade etmek için  Hz. İsa’nın mendilini istemiş. Mendil verilerek esirler geri alınmış.


Bu mendilin vaktiyle düştüğü kuyu, Şanlıurfa İslam  ve Hıristiyanları için mukaddes tanınır.  Mendilin kuyuya düştüğü gün her sene Hıristiyanlar  geceden oraya koşarlar nezirler yaparlarmış. Nezir yapanların oraya yalınayak  gidenleri  de çokmuş, düştüğü gün büyük paskalyanın  yirminci gününe tesadüf edermiş. İşte bu rivayete göre bugünkü mancınıklar, sözde o zaman, bu mendil ve kuyu hatırasını yaşatmak için dikilmiş ve birinin altına bitmeyen su hazinesi yerleştirilmiş. Hangisi yıkılırsa, Şanlıurfa onun altındaki su veya altına gark olacakmış.


 


Kaynak: : Folklor ve Şanlıurfa, Kitap, Abuzer Akbıyık, Sabri Kürkçüoğlu, Şurhoy Yayınları, 1990,Şanlıurfa 

Şu An Sitede
36 Kişi Online
DÜNÜN MANŞETLERi
SEFERLER  + Ekle 
ETKiNLiK  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR
ÜYELİK
Genel İçerikler