DÖVİZ KURLARI
Döviz Alış Satış
Dolar 1.9453 1.9488
Euro 2.5707 2.5707
TAZiYELER  + Ekle 
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
GENEL BiLGi KÖŞESi » Efsaneler » URFA ADI İLE İLGİLİ EFSANE
06 Eylül 2009 Pazar Saat 17:34

        URFA ADI İLE İLGİLİ EFSANE

     Tanrı, Nemruda bir kul olduğunu göstermek için, en aciz mahluklarından sivrisinekleri göndereceğini kendisine bildiriyor. Nemrut’ da harp etmek için ordusu ile karşı çıkıyor ise de, bulut gibi gelen sivrisinekler  asker ve hayvanların göz, kulak ve burunlarına girerek hepsini püskürtüyorlar. Nemrut güçbela kendisini odasına atıyor  ve kapıyı, bacayı, bütün delikleri  kapayarak bu afetten kurtulmaya  çalışıyor.

        Topal bir sivrisineğin, Allah'a “Yarabbi ben gazaya yetişemedim topallığım mani oldu.” diyerek yalvarması üzerine, Allah ona, “seni de Nemrut’un helakine memur ettim, git onu bul.” diye  emrediyor. Bu topal sinek Nemrut’un odasına  anahtar deliğinden girerek hemen saldırıyor ve burun deliğinden girerek yavaş yavaş beynini kemirmeye başlıyor. Nemrut her  çareye baş vuruyor kurtulamayacağını anlayınca, keçeden yaptırdığı tokmaklarla başına vurdurmaya başlıyor. Bu tokmaklar ızdırabını gideremeyince tahta tokmaklarla vurmalarını emrediyor ve bu suretle tokmak altında can veriyor.

         Nemrut’un kafasına tokmaklarla vuruldukça, "Vur ha.. Vur ha..." diye bağırmasından dolayı memleketin adına "Urfa" denildiği söylenir.

 

Kaynak: : Folklor ve Şanlıurfa, Kitap, Abuzer Akbıyık, Sabri Kürkçüoğlu, Şurhoy Yayınları, 1990,Şanlıurfa 

 

Şu An Sitede
35 Kişi Online
DÜNÜN MANŞETLERi
SEFERLER  + Ekle 
ETKiNLiK  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR
ÜYELİK
Genel İçerikler