DÖVİZ KURLARI
Döviz Alış Satış
Dolar 1.9453 1.9488
Euro 2.5707 2.5707
TAZiYELER  + Ekle 
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
04 Eylül 2009 Cuma Saat 00:26

  Asbap arkası:

Damadın giyim eşyaları düğün esnasında kız evinden törenle getirilir buna asbap arkasına gitmek denir. Bir tepsiye konulmuş danmadın elbisesi, iç çamaşırları, ayakkabısı, mendil ve çorabı, asbap arkasına giden geçler tarafında çalğıcılarla birlikte güle oynaya getirilir.  Konvoyun başına bulunan çocuklar getirme esnasında tekerlemeler söylerler çalgıcılar ve oyuncular her köşe başında durup fasıl yaparlar elbise gelen tepsinin içinde çiçek meyve ve şeker bulunur. Damadın bulunduğu yere gelindiğinde bozuk para şeker ve meyve yere atılır.

Gelin Getirme 

Şanlıurfa’da gelin gece veya gündüz getirilebilir.Gece getirilecekse birlikte kına gecesinin yapıldığı eve gidilir. Buradan alınan gelin erkek evine şenliklerle getirilir. Bu arada yine mayalar türküler ve hoyratlar söylenir. Gündüz getirilecekse taksilerle konvoy oluşturularak gelin kız evinden alınarak damadın evine getirilir.

Gelin getirilirken konvoyun önüde olan çocuklar hep bir ağızdan;

Bahçalarda pırpırm

Yaprağı dilim dilim

Biz Ahmedi everdiğ

Hasan'a Allah kerim  hala hala he...... gibi damadın isminin geçtiği  dörtlükleri söylerler. Kız evine yaklaştıklarında ise

Çakmak çakmağa geldh

Kına yakmağa geldıh

Ayşe dayze ağlama

Kızıi almağa geldik hala hala he... diyerek zılgıtlarla  kız evine girilir.  Çoğu zaman kız evinin kapısı kapalıdır. Kızın küçük kardeşi veya kapıyı tutan her kimse bahşişi almadan kapıyı açmaz.

Şu An Sitede
42 Kişi Online
DÜNÜN MANŞETLERi
SEFERLER  + Ekle 
ETKiNLiK  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR
ÜYELİK
Genel İçerikler