DÖVİZ KURLARI
Döviz Alış Satış
Dolar 1.9453 1.9488
Euro 2.5707 2.5707
TAZiYELER  + Ekle 
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abuzer Akbıyık
abuzer@abuzerakbiyik.com.tr
Müzisyenlere çalışma yapacakları yer verilmelidir.
08 Aralık 2017 Cuma Saat 11:56

Şanlıurfa'da müzisyenlere, müzik çalışmaları yapacakları yer verilmeldir. 

Sesimizi kimse duyuyor mu bilmiyorum fakat ben yine de seslenmek istiyorum.
Herkesin bildiği gibi bir fidanın yetişmesi için toprak, su, güneş gereklidir. Bu fidan ekildiğinde büyür, ağaç olur ve meyve vermeye başlar..İşte kültür, sanat konuları da böyledir. Kültür Sanat adamına da küçük yaştan itibaren emek verilir, yetiştirilir, bu kişi sanatçı olur ve meyvelerini vermeye başlar. Nasıl ki, bir fidanın yetişmesi için hava, su, güneş gerekli ise, Kültür ve sanat adamının yetişmesi için öğretmen, öğrenci ve mekan gereklidir. 
Urfa müzik şehri, Ünlü sanatçıların yetiştiği şehir, Ünlü eserlerin bestelendiği şehir. İyi güzel de, sanat için müzik yapan insanların faaliyet gösterecek bir yerleri var mı? Müziği geliştirecek, yeni eserler üretecek, Öğretmen-öğrenci, Usta-çırak geleneği içinde gençleri eğitecek bir mekanları var mı? 
Eskiden Geleneksel taştan yapılmış Urfa evlerinde, eyvanlarda, çardaklarda, hayatlarda, hanlarda kiralana odalarda müziği sevenler bir araya gelir meşk yapardı. Geleneksel Sıra geceleri halk konservatuarı gibiydi. Tenekeci Mahmut, Kazancı Bedih, Bozeyin Oğlu Ahmet gibi ustalar gelir, gençler onları dinler, makamı usulü öğrenirdi. Yeme, içme, giyim tarzı gibi zaman içinde her şey değişti. Yaşadığımız mekanlar da değişti. Hayatlı, Çardak, Tandırlık (Mutfak), Zerzembe (Kiler) gibi bölümleri olan evleri terk edip, apartman hayatına geçtik. Apartmanda çevre rahatsız olur diye müzik yapma imkan kalmadı. Bu durumda müzik nerede icra edilecek, müzik nasıl gelişecek ve sürdürülecek. 
Yukarıdaki arkadaşların hepsini yakından tanıyorum, hepsi müziğe gönül vermiş, sanatı sanat için yapan kişiler. Oturma düzenlerinden görüleceği üzere dar bir mekanda müzik yapıyorlar. (Burası bir işyerinin üst katı. Arkadaşımız sağ olsun işyerinin üst katını müzik icra edenlere tahsisi etmiş) Bu böyle olmamalı. Kurum ve kuruluşlar müziğin önü açmalı ve müzik adamlarının yetişmesinde, müziğin gelişmesine katkıda bulunmalıdır. Valilik, ŞURKAV, Büyükşehir ve İlçe Belediyeleri bir çözüm bulmalı ve sanat adına müzik çalışmaları yapmak isteyen guruplara yer tahsisi yapmalıdır. Bu çeşitli büyüklükte oda-salon olan bir kültür merkezi olabilir veya restore edilen bir hanın odaları olabilir. Müzik şehrinin yöneticilerine bu yakışır. 

https://www.facebook.com/bakar63/videos/10155622391853880/

Bu yazı toplam 774 defa okundu.
Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
Şu An Sitede
20 Kişi Online
DÜNÜN MANŞETLERi
SEFERLER  + Ekle 
ETKiNLiK  + Ekle 
ARŞİVDE ARA
ÇOK OKUNANLAR
ÜYELİK
Genel İçerikler